Rádi při focení experimentujeme, prostě porušujeme zásady a pravidla

Možná v rozporu s nadpisem článku pro nás focení je hlavně řemeslo. Jsme řemeslníky fotografie. Proč?

Tak jako u každého řemesla, je nutné znát základy. V našem případě problematiku dělíme na focení ve fotoateliéru a mimo fotoateliér.

V obou případech je nutné zvládat a pochopit práci s expozičními hodnotami (citlivost, čas závěrky, clona), s tím souvisí umění číst histogram, vyvážení bílé. Velmi dobře vědět co ovlivňuje hloubku ostrosti, tedy zda chci, aby bylo například pozadí za foceným objektem rozmazané a v jaké míře. Nesmírně důležité je ostření, i zde existuje více metod, stejně jako u vyvažování bílé. Nesmírně důležité je i rutině, automaticky zvládat pravidla kompozice (věděli jste, že pravidel kompozice je víc jak 10?).

Ve fotoateliéru je potřeba navíc zvládat práci se zábleskovou technikou. Vědět jak funguje tvrdé a měkké světlo, jaké nástavce (deflektory světla) použít a kdy. Důležitá je volba foto pozadí a jeho svícení, případně nesvícení…

V exteriérech, či v uzavřených prostorách mimo fotoateliér k tomu všemu (vyjma práce se studiovými blesky a foto pozadím) přicházejí vnější vlivy, jako je silný slunečný svit a oblečení focených lidí. Například svatby, obřady se konají obvykle kolem poledne. Pokud je obřad v obřadní síni, na zámku, v kostele, či jinde setkáte se s nedostatkem světla i různě zabarveným, nejčastěji silně do žluta. Venku pak společné focení probíhá na přímém slunci, lidem vadí ostrý slunečný svit. Ten navíc způsobuje velké světelné kontrasty, nevěsta je obvykle oblečena v bílém a ženich a ostatní pánové v tmavých oblecích. Popisovaná situace je noční můrou všech profesionálních fotografů. Přesto všichni očekávají krásné fotky. Díky našim řemeslnickým znalostem focení je také dostanou.

Experimentování je porušování základních pravidel focení, a to nás baví

Když fotograf velmi dobře a s jakousi rutinou, nejlépe automaticky, v podvědomí zvládá řemeslné znalosti focení, může začít základní pravidla porušovat a experimentovat. Ne vždy je to možné, je to dle charakteru zakázky. Rádi experimentujeme a hledáme nové cesty. To je směr k ještě zajímavějším fotkám. Například rádi fotíme v protisvětle, ať již ve foto ateliéru, nebo v exteriérech.

Ukázky našeho porušování obvyklých řemeslných pravidel najdete téměř všude u nás na webu. https://novefoto.cz/ Naše experimentování při focení je důvodem, proč k nám jezdí lidé na focení z celé republiky (včera například ze Vsetína a z Jižních Čech) někteří i ze zahraničí.