Vést kurzy focení pro začátečníky i pokročilé mne nabíjí

Z velké části do dvoudenních kurzů pro začínající fotografy přicházejí lidé, kteří mají velký zájem o focení, ale nevědí téměř nic o tom, jak funguje fotoaparát, bez ohledu na to, zda se jedná o mobilní telefon, kompaktní fotoaparát, zrcadlovku, či bezzrcadlovku. Nic jim neříkají pojmy jako expoziční hodnoty, hloubka ostrosti a podobně.  Často ani nevědí, k čemu slouží jaké tlačítko, či kolečko na fotoaparátu.

Ale mají velké odhodlání a vůli se to naučit.

Trpělivě a se zatajeným dechem poslouchají základy teorie focení, práce se světlem a to, jak a co by si měli na fotoaparátu nastavit. Poměrně dost se věnujeme i vyvažování bílé, tedy white balance, ostření a druhý den i kompozici.

Pečlivě střídám a rovnoměrně dávkuji přísun teoretických informací, praktické zkoušení focení a společné vyhodnocování fotografií.

Účastníci kurzu oceňují, že se dozvědí informace, jaké jsou technické rozdíly jednotlivých kategorií fotoaparátu i parametrů objektivu a dalšího příslušenství.

Co účastník kurzu, to jiný fotoaparát.

Snad není značka, či model fotoaparátu, se kterým bych se na našich kurzech nesetkal. Různými modely Nikonu a Canonu počínaje, přes značky Olympus, Sony, Panasonic po Fujitsu nebo všechny možné mobily. Často slýchám, „ukažte mi, jak to tedy mám nastavit…“ Přiznávám, že to pro mne někdy není úplně jednoduché. Ale zatím jsme to společně vždy zvládli.

Kurzy koncipuji tak, aby pro účastníky měly maximální přínos.

Musím říci, že první den dvoudenního kurzu pro začínající fotografy mám obvykle pocit, že jsem toho na ně navalil nějak moc. Je pro mě vždy příjemné slyšet druhý den ráno, jak zkoušeli doma fotit, dohledávali informace v manuálech nastavení fotoaparátu atd.

Druhý den kurzu je pak volnější, kromě teorie trochu více fotíme a fotografie si pak opět společně vyhodnocujeme.

Odpoledne pak zažívám poměrně silnou euforii, když vidím, jaké dělají účastníci kurzu pokroky. Co všechno zvládají.  To jsou pak ty momenty, které mne nabíjí, a těším se na další kurz.

Kurzy pro pokročilé fotografy jsou jednodenní, ale ještě intenzivnější. Sice přichází lidé, kteří zvládají základy, ale chtějí se ve svých fotografických dovednostech posunout dál.  Obvykle má každý z účastníků svůj specifický důvod a potřebu v čem se zdokonalit. Pro mne je skvělé, když odpoledne vyhodnocujeme přínos kurzu pro jednotlivé účastníky a dozvídám se, že jsou spokojeni.

A když se nám někde navíc objeví pětihvězdičková recenze s pozitivním slovním hodnocením, jsem v sedmém nebi…