Pořádek v archivu fotografií a zálohy

Baví Vás focení? Při správném zacházení s fotografiemi Vás bude bavit ještě víc!

Důležité je po každém focení si fotografie stáhnout do počítače, prohlédnout si je a vytřídit.

Proč prohlédnout?

Abyste se sami poučili z toho, co jste při focení udělali dobře a co ne. Každá fotografie obsahuje EXIF, chcete-li META data, ze kterých vyčtete technické parametry nastavení fotoaparátu, resp. jak jste jej měli nastavený při focení. Důležité je, prostudovat si HISTOGRAM a fotografii si náležitě zvětšit, alespoň na 50%, abyste viděli, zda je ostrá. Tento postup je velice edukativní a umožní Vám pomocí vlastní sebereflexe posunout se při focení dále, být stále lepší a lepší.

Použil jsem pro Vás nové pojmy? Rád Vám je vysvětlím v některém z našich kurzů focení, nebo se podrobnosti dočtete v našem e-booku.

Výběr a třídění fotografií

Je zbytečné ukládat duplicitní fotky, nebo ty nepovedené. Vyberte a uložte z podobných vždy tu nejlepší. Víte, kolik místa fotky zabírají. Čím více fotek, tím hůře se v nich hledá. Fotografie roztřiďte a uložte do souborů s názvem místa, nebo lidí na fotografiích. Vytvořit si soubory pouze podle data, jako je tomu na ilustrační fotografii, z vlastní zkušenosti nedoporučuji :-). Vybírejte jednoduché popisné názvy. Možná je to trochu nuda, ale pokud budete při vymýšlení hodně kreativní, za několik let si na svůj úžasný nápad nevzpomenete. Zato kde a kdy jste byli na dovolené, asi z paměti nevymažete. Zkuste uhodnout, který název je vhodnější: „Hudry, hudry“ nebo „Krůtí svět“?

Ukládání fotografií & zálohování

Fotografie ukládejte na pevný disk počítače a nezapomínejte zálohovat jednak na externí pevný disk, případně na cloud, například Google Photos, iCloud, Dropbox. Při nahrávání na externí disk Vám velice dobře poslouží sw Total Commander a jeho funkce synchronizace.

Doporučení

Vždy mějte aktuální zálohu na externím SSD pevném disku na bezpečném místě mimo domov i práci. Ideální je každé focení začínat s čerstvě zformátovanou čistou paměťovou kartou.